Vinaora Nivo Slider

Uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej im. por. Stefana Rysmanna w Bronikowie wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę do Fabryki Bombek Choinkowych w Stodolsku.

263488474 430681798662688 2586519003863657774 n

 

Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki, w której produkcja odbywa się ręcznie,  a także zapoznanie z procesem ich powstawania. Jednym z etapów zwiedzania była sala, w której pracownicy fabryki nad palnikiem ogniowym, rozgrzewali szklaną rurkę, ucinali kawałek, a następnie ustami wydmuchiwali bańki.

Kolejny etap w powstawaniu bombek to ich srebrzenie. Do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra, amoniaku i kwasu, a następnie potrząsa się, dzięki czemu bańki zanurzone w wodzieo temperaturze 50 stopni uzyskują piękny, srebrzysty połysk. Taki wytwór trafia do farbiarni, gdzie nadaje się im przeróżne kolory poprzez zanurzenie w farbie. Następnie wędrują do suszarni, a stamtąd do osoby, która zajmuje się przycinaniem i kapslowaniem. Pozostawia się dłuższą końcówkę, jeżeli bombki mają być ręcznie zdobione. W „lakierni” dzieci podpatrywały, jak kulki nabierają pięknych barw, a w dziale „dekoracja” przyjrzały się jak nanosi się na bombki wzory. Dzieci miały także okazję obejrzeć różnorodne kształty bombek na kilku wystawach w sklepie. Były to arcydzieła!

Na zakończenie wycieczki wszyscy uczniowie otrzymali bombki choinkowe z własnym imieniem.

Wszyscy uczniowie wrócili pełni wrażeń i wiedzy o tym, jak wiele trudu trzeba włożyć w produkcję bombek.

Opiekunowie wycieczki:

Natalia Musielak

Ewa Stankowiak

Karolina Frąk

 

FOTO