Vinaora Nivo Slider

 

SAM 5132

25 października uczniowie naszej szkoły od klasy VI - III gim. z paniami Aldoną Świeczkiewicz, Joanną Wower i Romualdą Wasiak udali się do Muzeum Regionalnego w Kościanie.

 Wyjazd dotyczył 110. rocznicy strajków szkolnych na ziemi kościańskiej i walki o polskość pod zaborem pruskim.  W pierwszej części uczniowie mogli podziwiać makietę Kościana z połowy XVII wieku, która na wszystkich zrobiła ogromne  wrażenie. Szczególnie, gdy podczas tzw. video mappingu uczniowie mogli wysłuchać historii miasta, które niejednokrotnie odwiedzał król Władysław Jagiełło. Połączone to byłoz niesamowitymi efektami świetlnymi i dźwiękowymi.

W części drugiej młodzież wysłuchała prelekcji pana Kamila Biernackiego dotyczącej walk o polskość uczniów pod zaborem pruskim, którzy wówczas chodzili do szkoły Prowadzący opowiadał o zasadach, jakie wprowadzał zaborca, jak próbował zniemczyć dzieci, jak one się temu przeciwstawiały i jakie ponosiły za to kary. Można było dotknąć bezpośrednio historii, np. zasiadając w ławkach szkolnych tamtego okresu.

Wystawa jest jeszcze czynna, wstęp nieodpłatny, dlatego serdecznie zapraszamy do zwiedzenia i obejrzenia makiety z video mappingiem Naprawdę warto!

Aldona Świeczkiewicz

FOTO