Historia

Bronikowo - ciekawe miejsce z bogatą historią.

Zespół Szkół w Bronikowie mieści się w dawnym, XIX wiecznym dworze Fosterów.

szkola

ATRAKCJE TURYSTYCZNE OKOLIC BRONIKOWA

mapa

1.Zespół pałacowo - parkowy w Morownicy (XIX w.).

palac morownica

2.Barokowy, drewniany (zrębowy) kościół p.w. św. Franciszka z Asyżu w Bronikowie (XVII/XVIIIw.) z łaskami słynącym obrazem Pięciu Ran Chrystusa.

kosciol

3.Zespół dworski z parkiem (XIX w.) Obecnie siedziba Zespołu Szkół w Bronikowie. Przy drodze do Śmigla pozostałości zameczku rycerskiego („stary dwór”) z XIV w. Na terenie parku   znajduje się parking rowerowy wraz z zapleczem do wypoczynku i rekreacji.

szkola

4.Dwór w Machcinie (XIX w.).

5.Wzgórze „Hołma” niedaleko Starego Szczepankowa. Prawdopodobnie starożytny kurhan i miejsce kultu.

6.Staw „Piasecznik”, pozostałości młyna wodnego z XVII w., punkt widokowy.

7.Gospodarstwo agroturystyczne p. Haberników.

8.Miejsce po wiatraku, który został przeniesiony do Śmigla (mniejszy wiatrak na wzgórzu przy drodze ze Śmigla do Kościana).

9.Leśniczówka w Bronikowie.

10.Wąwóz lessowy „Chiny I”.

11.Wąwóz lessowy porośnięty lasem bukowym „Chiny II”.

12.Smolno - dawna osada smolarzy, najstarsza wzmiankowana miejscowość Ziemi Śmigielskiej (pocz. XII w.).

13.Cmentarz parafialny w Bronikowie.

14.Tajemnicze miejsce po dawnym młynie wodnym  i kaplicy, tzw. „Święte”.

15.Krzyż w miejscu dawnego kościoła w Boguszynie (część dawnego wyposażenia świątyni znajduje się w kościele w Bronikowie).

16.Muzealna izba regionalna w Bukówcu Górnym.

WYBITNE OSOBY ZWIĄZANE Z NASZYMI OKOLICAMI

stefan

Por. Stefan Rysmann był kierownikiem szkoły w Bronikowie, zginął w czasie II wojny światowej jako ofiara zbrodni katyńskiej. Obecnie jest patronem Zespołu Szkół w Bronikowie.

bogumil

Bogumił Hoff był krajoznawcą, malarzem, rysownikiem, opracował monografię etnograficzno-folklorystyczną. Odkrył i rozpropagował górski kurort Wisław Beskidach. Przyjaciel Oskara Kolberga. Zarządca majątku Morownica.

oskar

Oskar Kolberg był najwybitniejszym polskim etnografem. Wielki patriota, choć z  pochodzenia był Niemcem. Przebywając często w Morownicy spisywał tradycje i obyczaje jej mieszkańców.

ignacy

Ignacy Wasielewski był mieszkańcem Morownicy, który zgłosił się na  ochotnika do służby celnej  w Wolnym Mieście  Gdańsk. Uważany jest za pierwszą ofiarę II wojny światowej.

ksiadz

Ks. Jan Jazdończyk był proboszczem parafii w Bronikowie. Dzięki jego staraniom w czasie okupacji w Bronikowie był jedyny czynny kościół na terenie Ziemi Śmigielskiej. Autor wspaniałego dzieła o charakterze naukowym p.t. „Kronika parafii Bronikowo”.